Duze zdjecie

Miska cedrowa


Cena: 55 zł

Dostępność:


Materiał: Cedr syberyjski
Wysokość: ok. 4,5cm ; Średnica: ok. 19,5cm
Wykończenie: Olej lniany, wosk pszczeli
Wykonanie: Rosja, pracownia "Art of Siberia", Nowokuźnieck

Miska z drewna cedru syberyjskiego, mocna, solidna, ręcznie wykonana. Zastawa stołowa z cedru wnosi do domu przyjemny leśny zapach i tworzy przyjazną, rustykalną atmosferę. Nadaje się do zup i gorących potraw, jak również do kanapek czy dań na zimno.

Konserwacja: Przed pierwszym użyciem przetrzeć gorącym olejem roślinnym (np. lnianym, słonecznikowym, cedrowym) Najlepiej myć samą ciepłą wodą lub z delikatnymi, biodegradowalnymi środkami. Po wyschnięciu, jeśli widać oznaki zużycia, znowu delikatnie przetrzeć olejem, żeby zabezpieczyć przed przebarwianiem się i niszczeniem. Barwiące pokarmy (np. kurkuma, buraki) mogą zostawiać trudne do usunięcia ślady. Nie zostawiać w wodzie, po umyciu zawsze wycierać do sucha. Jeśli miska jest często używana, od czasu do czasu warto przetrzeć np. spirytusem lub octem aby nie dopuścić do rozwoju bakterii.


"Syberyjscy chłopi, obok swoich wsi, przez wieki pielęgnowali cedrowe gaje, posadzone na wzór dzikich - nigdzie więcej na świecie nie spotykane iglaste ogrodnictwo. Przywioskowe cedrowniki stanowiły wspólną własność, i nałożone na nie były surowe prawa: Nie pozwalano na nich paść bydła i rozpalać ognisk, surowo karano za zbijanie szyszek [...]"