Duze zdjecie

Miska cedrowa


Cena: 55 zł

Dostępność:


Materiał: Cedr syberyjski
Wysokość: ok. 4,5cm ; Średnica: ok. 19,5cm
Wykończenie: Olej lniany, wosk pszczeli
Wykonanie: Rosja, pracownia "Art of Siberia", Nowokuźnieck

Miska z drewna cedru syberyjskiego, mocna, solidna, ręcznie wykonana. Zastawa stołowa z cedru wnosi do domu przyjemny leśny zapach i tworzy przyjazną, rustykalną atmosferę. Nadaje się do zup i gorących potraw, jak również do kanapek czy dań na zimno.

Konserwacja: Przed pierwszym użyciem przetrzeć gorącym olejem roślinnym (np. lnianym, słonecznikowym, cedrowym) Najlepiej myć samą ciepłą wodą lub z delikatnymi, biodegradowalnymi środkami. Po wyschnięciu, jeśli widać oznaki zużycia, znowu delikatnie przetrzeć olejem, żeby zabezpieczyć przed przebarwianiem się i niszczeniem. Barwiące pokarmy (np. kurkuma, buraki) mogą zostawiać trudne do usunięcia ślady. Nie zostawiać w wodzie, po umyciu zawsze wycierać do sucha. Jeśli miska jest często używana, od czasu do czasu warto przetrzeć np. spirytusem lub octem aby nie dopuścić do rozwoju bakterii.


Jedne z najstarszych traktujących o cedrze zapisków pochodzą ze starożytnego Egiptu. Egipcjanie wierzyli, że to potężne wiecznozielone drzewo było stworzone przez Ozyrysa - sędziego zmarłych, boga odrodzonego życia. Być może dlatego w ich kraju drewno cedrowe najczęściej było używane do budowy łodzi, komnat grobowych faraonów (faraonowie byli uważani za inkarnację Ozyrysa), trumien i sarkofagów.