Dane przytoczone w literaturze świadczą o wysokiej skuteczności terapeutycznej olejów w stanach zapalnych różnego pochodzenia. Olej cedrowy różni się od innych szeroko znanych olejów leczniczych dużą zawartością uzdrawiających składników i jest naturalnym produktem, który od bardzo dawna wykorzystywany był w medycynie ludowej. Przebadano grupę chorych o obniżonej wydzielniczej funkcji żołądka.
Przy analizie danych laboratoryjnych zauważono pewne obniżenie kwasowości soku żołądkowego u osób, których wyniki przed leczeniem znacznie przewyższały normę. Podwójnie wzrosła ilość wydzielanej żółci prze pęcherzyk żółciowy. Olej cedrowy wykazuje właściwości lecznicze, jest dobrze tolerowany przez chorych i może być wykorzystywany do leczenia chorób przewodu pokarmowego. Szczególnie skuteczny jest w przypadku choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Może być stosowany w najbardziej zaawansowanych stadiach chorób jako środek przeciwzapalny i uśmierzający ból. Przy rozcieńczeniu mlekiem olej cedrowy ma działanie przeciwzapalne przy chorobach pęcherzyka żółciowego i wątroby.
Wskazania do stosowania oleju z orzecha cedrowego:
* choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
* nieżyt żołądka,
* przewlekłe zapalenie trzustki, problemy z wątrobą/woreczkiem żółciowym
* działania uboczne po leczeniu wrzodów,
* nie ma przeciwwskazań w przyjmowaniu. (z wyjątkiem niezwykle rzadkich, jednostkowych alergii – w razie wystąpienia skonsultować się z lekarzem)
Ingerencja chirurgiczna zastosowana z powodu choroby nowotworowej żołądka prowadzi do poważnych zaburzeń ze strony pojedynczych układów i organizmu człowieka jako całości. Najczęściej występującymi powikłaniami są połączone zaburzenia ze strony żołądka i przełyku. Zapalenie błony śluzowej żołądka żołądku ma przede wszystkim charakter ogniskowy. Zapalenie śluzówki przełyku pojawia się najczęściej w pobliżu zwieracza przełyku. Wspomniane zaburzenia pooperacyjne często występują w połączeniu z różnego rodzaju innymi zachorowaniami operowanego żołądka i najtrudniej poddają się leczeniu na etapie rehabilitacji.
Badania na chorych, którzy poddani zostali radykalnej operacji z powodu nowotworu żołądka potwierdziły zdolność oleju cedrowego do wyleczenia lub zmniejszenia stanu zapalnego śluzówki żołądka i całego przewodu pokarmowego. Zauważono poprawę przepuszczalności przełyku w okolicy zwieracza. Wykazano również pozytywny wpływ oleju cedrowego na procesy immunologiczne, stan wątroby i trzustki. Tak więc rehabilitacja włączająca olej cedrowy do kompleksowego leczenia chorych poddanych operacji z powodu nowotworu żołądka jest skutecznym środkiem w usuwaniu pooperacyjnych powikłań. Podany sposób leczenia nie ustępuje a w wielu przypadkach i przewyższa stosowane metody polegające na leczeniu medykamentami, środkami przeciwzapalnymi.
SUPLEMENTACJA PRZY NOWOTWORACH I STANACH ZAPALNYCH:
* Chorzy operowani z powodu nowotworu żołądka, nie wcześniej niż miesiąc po zabiegu w przypadku wystąpienia powikłań pooperacyjnych spowodowanych procesem zapalnym.
* Nieżyty żołądka.
* Zwężenie przełyku spowodowane stanem zapalnym.
* Nie ma przeciwwskazań w przyjmowaniu.
SPOSOBY STOSOWANIA:
W chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nieżytach: rano 30 minut przed jedzeniem i wieczorem 2 godziny po ostatnim posiłku jedną łyżeczkę od herbaty (można rozcieńczyć mlekiem 1/1). Czas leczenia 21 dni. W razie potrzeby powtórzyć kurację po 10 dniach.
W miażdżycy: 0,6 ml raz dziennie przed jedzeniem. Czas leczenia 30 dni. W razie potrzeby powtórzyć kurację.
W oparzeniach i odmrożeniach: smarować chore miejsce lub zakładać opatrunki z oleju cedrowego do wyleczenia. W chorobach skórnych: smarować chore miejsce dwa razy dziennie i pić raz dziennie rano łyżeczkę oleju.
W chorobach alergicznych: przyjmować trzy razy dziennie łyżeczkę oleju tuż przed jedzeniem. Przy objawach sezonowych leczenie należy zacząć miesiąc przed przewidywanym nawrotem choroby.
W. Resin
Instytut Monitoringu Zmian Klimatycznych i Ekologicznych
Nowosybirsk, Rosja
Wielu z nas jadło smaczne orzechy cedrowe. Te orzechy są nie tylko smaczne, lecz również nadzwyczaj zdrowe. Kiedy naukowcy zaczęli poważnie analizować skład orzechów cedrowych, byli w szoku, bo wyniki przerastały ich wyobraźnię.
Okazało się, że jądra orzechów cedrowych zawierają więcej białka niż wiele wyrobów mięsnych. Ponadto, białko z tych orzechów jest asymilowane przez organizm prawie w 100%, co jest niespotykane. W dodatku, orzeszki cedrowe posiadają prawie wszystkie aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy niezbędne dla naszego ciała, oraz ogromną ilość minerałów i pierwiastków śladowych.
Dla tych, którzy chcą urodzić zdrowe dzieci, żyć długo i bez chorób, orzechy Cedru są po prostu niezbędne. Zawierają cały zestaw przeciwutleniaczy, które pozwalają na odnawianie materiału genetycznego i spowalniają proces starzenia się ciała. Rdzenni mieszkańcy Syberii słyną z powodu żelaznego zdrowia i siły fizycznej, a ich głównym pożywieniem są orzechy cedrowe.
Na Syberii, od czasów starożytnych od czasów starożytnych wiadomo, że dary Cedru to jedne z najważniejszych bogactw tajgi. Lasy cedrowe były chronione od zawsze. Na zbiór orzechów wyruszali wszyscy mieszkańcy wsi, ponadto liczba drzew, spod których rodziny miały zbierać szyszki, była określona wcześniej, biorąc pod uwagę ilość członków rodziny jaką trzeba wyżywić. Zwykle „żniwa” trwały pięć do dziesięciu dni, a wyłuskiwanie orzechów było przeprowadzane bezpośrednio w miejscu zbioru. Jeżeli wspólnota nie uzgodniła inaczej, to zbierano orzechy tylko w odległych lasach cedrowych, dokąd nie prowadziły żadne drogi.
Znanych jest wiele sposobów na przyrządzanie potraw z orzeszkami cedrowymi, lecz przede wszystkim, orzechy wykorzystywano do tłoczenia oleju, używanego nie tylko do gotowania, ale jako skuteczne lekarstwo. Przykładowo, ilość witamin z grupy E w oleju cedrowym jest pięciokrotnie większa niż w oliwie z oliwek, a ilość witaminy F jest trzy razy większa niż w tranie.
Popyt dla wysokiej jakości oleju cedrowego zawsze był wysoki, tak jak jego cena. Niestety, przez dłuższy czas istniał problem podrabiania leczniczego oleju, albo wykorzystywania zamiast niego oleju przeznaczonego do kulinarnych bądź innych celów. Właściwości oleju zależą do sposobu otrzymywania: na zimno, termicznie lub parowo, z użyciem różnych ekstrahujących substancji. Oleje wytwarzane na różne sposoby są w praktyce trudne do rozróżnienia – bursztynowy kolor z delikatnym, specyficznym aromatem i smakiem. Ale ich uzdrawiające właściwości są różne.
W tłoczeniu na zimno, jądra orzechów są umieszczane w drewnianej prasie. Otrzymany olej filtruje się lub pozostawia do opadnięcia osadu. Podczas przetwarzania, nie może mieć styczności z jakimkolwiek metalem. Uzyskany w ten sposób olej jest nadzwyczaj zdrowy i używa się go w tradycyjnej medycynie i kosmetologii. Ta metoda jest najbardziej kosztowna, ale produkt ma najwyższą jakość.
Istnieją również termiczne metody otrzymywania oleju. Najpowszechniejsza to oddzielanie oleju od podgrzanych orzechów poprzez płukanie gorącą wodą i tłoczenie w wysokiej temperaturze. Ta metoda jest tańsza, ale rezultatem jest dobry olej cedrowy do zastosowania w kuchni, bo jego parametry zdrowotne są o wiele niższe - traci się wiele cennych substancji przez zastosowanie wysokich temperatur.
Najczęściej używana metoda otrzymywania tzw. „naturalnych i wysokiej jakości” olejów cedrowych nie jest powszechnie znana, bo producenci nie chcą by klient się dowiedział, że kupowany przez niego produkt ma niewiele wspólnego z prawdziwym leczniczym olejem cedrowym. Mowa tu o metodzie, gdzie zgniecione orzechy są moczone w specjalnej mieszance związków chemicznych, która "wyciąga" olej.
Więc podczas tłoczenia w wysokich temperaturach lub za pomocą chemiczno-mechanicznych środków uzyskuje się coś nazywane potem "olejem z orzechów cedrowych". Jeśli macie szczęście to taki olej okaże się stosunkowo nieszkodliwy. Istnieją jednakże bardziej podejrzane metody: By otrzymać olej z cedra koreańskiego, w 2008 roku, w prowincji Yilin (Chiny), wytłoczone orzechy były poddane używanie eteru dietylowego [(C2H5)2O] w aparacie Soxhleta przez kilka godzin. Eter był później usunięty przez destylację w próżni i w ten sposób otrzymano olej ze średnią wydajnością 60% z początkowego surowca, suszonego w temperaturze 55°C.
Wielu producentów opisuje tego rodzaju olej jako „olej z orzechów cedrowych tłoczony na zimno”. To jest relatywnie tania metoda produkcji, a przynosi duże zyski dla jego dystrybutorów. Ten typ oleju oczywiście nie posiada leczniczych własności prawdziwego oleju tłoczonego na zimno. Zwykle, olej wytwarzany chemiczno-termicznymi metodami produkuje się w Chinach i Europie, ale ostatnio, w pogoni za zyskiem, niektórzy producenci w Rosji również zaczęli je stosować. Znane są również przypadki rozcieńczania oleju cedrowego tańszymi olejami (kukurydziany, słonecznikowy), z których usunięto ich własny zapach.
Bez przeprowadzania szczegółowej analizy, niewielu ludzi może określić metodę produkcji oleju na podstawie smaku i zapachu (tak jak to robią znawcy win). Dlatego, trzeba być ostrożnym podczas kupowania oleju cedrowego (i innych olejów także). Przy zakupach w internecie lub aptece, trzeba zwrócić uwagę na obecność rekomendacji instytutów naukowych lub badań klinicznych, ponieważ producenci oleju cedrowego otrzymywanego metodami cieplnymi lub chemicznymi będą unikać przeprowadzania badań laboratoryjnych na swoich produktach. Jeżeli sprzedawca lub wytwórca budzi jakiekolwiek wątpliwości, lepiej jest zrezygnować z zakupu. [...]
Istnieją domowe sposoby sprawdzenia autentyczności oleju cedrowego, niestety umożliwiają one tylko wykrycie podróbek (czyli olejów rozcieńczonych lub podmienionych). Natomiast olej otrzymany w wyniku tłoczenia na zimno i na gorącej, jak również chemicznie, "zachowuje się" podobnie w testach. Jeżeli wsadzić go do zamrażalnika, olej otrzymany przez tłoczenie na zimno nie zmienia się, a tłoczony na gorąco lub chemicznie lekko zgęstnieje i zmętnieje, choć trudno uchwycić te zmiany.
Użycie oleju z orzechów cedrowych do leczenia i profilaktyki jest proste. Zwykle jedną do dwu łyżek stołowych przyjmuje się przed jedzeniem. Dobrze jest używać go do wspomagania leczenia ciężkich chorób (nowotwory, choroby serca, choroby żołądkowo-jelitowe, choroby nerek, wątroby, itd) po konsultacji z lekarzem. Nie ma tu praktycznie żadnych przeciwwskazań, oprócz niezwykle rzadkiej nietolerancji na olej, ale w takich przypadkach potrzebny jest specjalista, który opracuje najbardziej efektywny sposób leczenia.
Udowodniono, że olej cedrowy może leczyć nieżyt nosa, choroby nerwowe, eliminować syndrom chronicznego zmęczenia, powiększać fizyczną i intelektualną zdolność do pracy, zmniejszać poziom cholesterolu, wzmacniać odporność (można przedłużyć tą listę), ale oczywiście nie jest to panaceum i najlepiej sprawdzić samemu jak oddziałuje na nasz organizm. Może być również doskonałym suplementem diety dla małych dzieci, zwłaszcza w czasie wypadania mlecznych zębów.
Olej cedrowy można również używać zewnętrznie. Posiada właściwości przyspieszania gojenia się ran, leczenia oparzeń, odmrożeń, wrzodów i różnych chorób skóry, odmładza skórę i czyni ją giętką i gładką, pomaga wyeliminować łupież, wzmocnić włosy i zapobiec ich wypadaniu. Przy okazji, nie ma przeciwwskazań do stosowania go przez ludzi z tłustą cerą, bo, co może się wydawać dziwne, pomaga w zmniejszeniu przetłuszczania się skóry.
Prawdziwy olej cedrowy jest relatywnie drogi, ale jego lecznicze właściwości są warte wysokiej ceny, bo zapewniają zdrowie i dobre samopoczucie.
W tradycji rdzennych mieszkańców Syberii z pokolenia na pokolenie przekazywana jest nauka – "Chroń drzewa cedrowe, bo są one jak matka - żywią i leczą". Dlatego drzewa te traktuje się tam z wielkim szacunkiem, a z orzeszków cedrowych wytwarza się olej – preparat dla zdrowia i dobrego samopoczucia.
Medycyna rosyjska różni się od jej imienniczki z Zachodu tym, że w znacznie większym stopniu czerpie z darów natury. Kiedy w Europie i w Stanach Zjednoczonych wytwarza się coraz to nowe syntetyczne leki i odżywki, Rosjanie zwracają się ku dobroczynnym roślinom, drzewom i praktykują fitoterapię (ziołolecznictwo). Wystarczy wejść do tamtejszej apteki, by od razu zauważyć różnicę – naturalne wyciągi roślinne, syropy, nalewki. Co więcej, większość preparatów leczniczych, które znajdujemy wśród tych farmaceutyków pochodzi właśnie z Syberii. To jedno z niewielu miejsc na ziemi, gdzie natura ujawniła ogromne bogactwo swych leczniczych właściwości. Szczególnie zaś przejawiły się one w drzewie cedrowym.
DO TAJGI PO ZDROWIE
Tajga odwiedzana jest przez zbieraczy szyszek cedrowych, w których ukryte są niewielkie orzeszki. To właśnie z nich wytłacza się na zimno leczniczy olej, który od zawsze stosowano na Syberii na poważne dolegliwości układu pokarmowego, problemy z krwią, rany na ciele. Tamtejsi ludzie nie chorują na miażdżycę, a wcierając olej w skórę, wyglądają młodziej niż wskazywałby na to ich wiek. Dlatego już w siedemnastym stuleciu naszej ery olej cedrowy wprowadzono w Rosji do oficjalnej medycyny, a sam cedr uznano za narodowe bogactwo tego kraju.
SKUTECZNA KURACJA
Olej cedrowy powinien okazać się bardzo pomocny u osób cierpiących na dolegliwości wywołane współczesnym trybem życia. Na co dzień doświadczamy stresów, napięć, w pośpiechu zapominamy o odpowiednim odżywianiu, a ponad to wraz z wodą, powietrzem i pożywieniem przyswajamy wbrew naszej woli pokaźną porcję zanieczyszczeń. To musi prowadzić do zaburzeń w pracy naszego organizmu, które nasilają się wraz z każdym nowym pokoleniem. Nasi przodkowie z Syberii nie chorowali tak mocno i tak często, jak my, ale opracowali preparat, który obecnie okazuje się być potrzebny bardziej niż kiedykolwiek. Olej cedrowy pomaga na wrzody żołądka i dwunastnicy, obstrukcje, nadkwasotę, chroniczny nieżyt żołądka, stany zapalne w układzie pokarmowym. Reguluje pracę przewodu pokarmowego, a z drugiej strony wpływa pozytywnie na funkcjonowanie wątroby, trzustki, śledziony i woreczka żółciowego. Ważną rolę odgrywają tu mukopolisacharydy (wielocukry), które powlekają błony śluzowe i chronią je przed uszkodzeniami. Niebagatelny udział w procesie regeneracji mają też witamina E, zawarta w oleju cedrowym w bardzo dużych ilościach (92,6 mg w 100 g oleju). Przy codziennym przyjmowaniu 10 ml oleju cedrowego, pokrywamy aż 50 % zapotrzebowania na tę niezwykle cenną witaminę. Wydaje się, że najważniejsze substancje w oleju cedrowym to właśnie witamina E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9 (ponad 90 %).
Przyjmowane systematycznie, obniżają poziom cholesterolu we krwi, co pozwala uniknąć choroby wieńcowej. Jak wykazały badania, zmniejszają też ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Witamin E znakomicie współdziała z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi. Jako silny antyoksydant (antyutleniacz) zapobiega utlenianiu się cholesterolu i odkładaniu się płytek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Naukowcy z Harvardu udowodnili, że u osób systematycznie przyjmujących tę witaminę zmniejszyło się znacznie ryzyko miażdżycy i poważnych chorób serca. Co więcej, nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę E lekarze zalecają chorym na reumatoidalne zapalenie stawów, gdyż usuwają ból i obrzęki. Łagodzą też objawy cukrzycy. Dr Litwincew, wielki entuzjasta i propagator oleju cedrowego, w swoich publikacjach zaleca wykonywać olejem cedrowym dwa razy dziennie bardzo delikatny masaż żylaków. Warto zauważyć, że ten sam specjalista rosyjski zachęca, by olej cedrowy wypróbowali na alergie pyłkowe. Jednak kurację należy rozpocząć przynajmniej miesiąc przed spodziewanym wystąpieniem objawów. Nienasycone kwasy tłuszczowe zapewniają również odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry od wewnątrz, a witamina E aktywizuje ich regenerację. Dlatego olej cedrowy stosuje się na suchy, złuszczający się naskórek, w celu odmłodzenia cery i wygładzenia zmarszczek oraz jako znakomity, naturalny balsam po kąpieli.
Źródła:
Medycyna i zdrowie, nr 1/2005 : „Uzdrawiające moce cedru”